Artemisia vulgaris (Pelyněk černobýl).
Je vytrvalá bylina rostoucí na celém území ČR, sbírá se také jako léčivá rostlina.
V lidovém léčitelství se Pelyněk černobýl používá prozlepšení chuti k jídlu a trávení, uvolnění křečí trávicího traktu a jeho dezinfekci.
Uplatňuje se při nechutenství, střevních kolikách, nedostatku žaludečních kyselin, žlučníkových kolikách a také proti hlístům jako přírodní antihelmetikum. V těhotenství je jeho užívání zakázáno. Květ obsahuje hlavně silici, glykosid, rutin a sambunigrin, cholin, činné látky blízké hormonům a tříslovinu. Ve zralém plodu jsou organické kyseliny, anthokyanová barviva, vitamín A a C
Pomáhá při sklonech k zapomínání, ospalosti ve dne. Používá se při stavech po leknutí či náměsíčnosti, při sklonech k toxikomanii. Tento prostředek se velice dobře osvědčil při odvykání kouření.
Složení 1 tableta obsahuje :
- 1,508 mg Artemisia vulgaris 6 D
- 1,508 mg Artemisia vulgaris 96 D
- 1,508 mg Artemisia vulgaris 196 D
- Pomocné látky: monohydrát laktózy, rýžový škrob, magnesium-stearát
Na lidské zdraví mají, kromě jiných faktorů vliv také fáze měsíce. V některých případech může být tento vliv až destruktivní. Je důležité si uvědomit, že měsíční cyklus (29 dní) a jeho vliv na náš psychický a fyzický stav není jen výmyslem homeopatů či astronomů. Mohou nás o tom přesvědčit nejen mořské přílivy a odlivy, ale také menstruační cyklus žen. Proto si lékař při výběru homeopatického léku musí všímat i tohoto faktoru. V homeopatii známe několik léků, které se používají při léčbě zdravotních potíží vzniklých a horšících se vlivem úplňku.
Artemisia vulgaris je jednou z nejznámějších léčivých bylin ve střední Evropě. Řeší nespavost, na kterou si v době úplňku stěžují především ženy. Nespavost ženy často trápí celý týden, jsou vyčerpané, a to snižuje jejich pracovní výkon.
Artemisia vulgaris pomáhá na bolesti hlavy či bolesti břicha doprovázené záchvaty hladu a odporem k jídlu, které jsou vyvolané právě vlivem úplňku. Pomáhá tišit pooperační bolesti.
Artemisia vulagris je jedním z pomocníků, které pomáhají u epileptických záchvatů spojených se záchvaty strachu, třesu. Léčbu epilepsie ale vždy doporučujeme nechat na odbornících.
Homeopaté v Anglii hojně používají Artemisii při léčbě Alzheimerovy nemoci. V Litvě dosahují s pomocí této byliny dobrých výsledků u některých forem alkoholizmu. Jedná se o jeden z hlavních pomocníků u nespavosti.
Účinky pelyňku černobýlu.
- Sbírá se kvetoucí nať (herba artemisiae), vzácně kořen. Užívá se ve formě nálevu (1 lžička drogy na 1/4 l vody, 1× – 4× denně), k léčbě trávících potíží, včetně problémů žlučníkových, tlumí střevní křeče. Bere se i při nechutenství.
- Pomáhá i při nemocech dýchacích cest, jako je chronický zánět průdušek.
- Vzhledem k toxicitě thujónu by se neměl užívat dlouhodobě, může způsobit pokles krevního tlaku, srdeční arytmii, popřípadě poškození nervového systému (absinthismus). Těhotné ženy by se měly přípravkům z pelyňku vyhýbat, pelyněk způsobuje stahy dělohy (v minulosti se používal k vyvoláváni potratů).
- Pelyněk se dá použít jako rostlinné antihelmintikum, zabíjí střevní parazity. Používá se i jako koření na maso nebo do polévek.
- Je vhodný jako přísada do salátů a do řady druhů mas, kam se přidává v malém množství před začátkem pečení. Ve Španělsku pelyňkem dochucují některé polévky.